gaana
05 دی 1401 - 15:07

سیاست انقباض پولی، نقدینگی را کنترل نکرده است

نماینده مردم یزد در مجلس گفت: عدم کنترل نقدینگی و هدایت به سمت تولید و افزایش پایه پولی همچنان تورم و گرانی را رقم می‌زند، سیاست انقباضی پولی و عدم واگذاری تسهیلات بانکی پاسخ نداده است.

به گزارش خبر محمدصالح جوکار نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی ظهر امروز (دوشنبه ۵ دی ماه) در نشست علنی مجلس در نطق میان دستور گفت: در آستانه سالگرد ۹ دی هستیم حماسه ۹ دی و حماسه انقلابی آحاد ملت ولایت مدار ایران اسلامی نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی برگ زرین دیگری در تاریخ ملت بزرگ ایران به شمار می‌آید. این حماسه نماد عزت، استقلال و بصیرت مردمی بود که برای حفظ اصول با آرمان‌های انقلاب اسلامی پایداری کردند و این روز بزرگ به عنوان روز بصیرت در تاریخ ماندگار ساختند.

وی افزود: روز ۹ دی مردم ولایت مدار نشان دادند دشمنان خود را به خوبی می‌شناسند و هرگز فریب نیرنگ آنها را نمی‌خوردند و با بصیرت تام هرگز راه خود را گم نمی‌کنند و پیوسته مسیر خویش را هماهنگ با راه روشن ولایت می‌دادند. ۹ دی همان اندازه یادآور همراهی و پشتوانه ملت شریف ایران از نظام اسلامی است به همان اندازه بر مسئولیت و تعهدات تمام مسئولین در سطوح مختلف افزوده است.

جوکار بیان کرد: باید این سوال را پرسید آیا مسئولین مانند مردم به میدان دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی آمده‌اند؟ آیا در حل مشکلات کشور وقت شناس بوده و هستند؟ آیا اهل بصیرت و با دشمن شناسی میانه‌ای داشتند و دارند؟ آیا هر روزشان مانند حاج قاسم مرد میدان عمل بوده یا مانند مسئولین دولت گذشته میدان را فدای دیپلماسی می‌کنند؟

نماینده مردم یزد در مجلس با بیان اینکه ما امروز در جنگ اقتصادی هستیم، اظهار کرد: در این جنگ برای مقابله با دشمنان ساز و کار خود را می‌طلبد باید قرارگاهی عمل کنیم باید ساختار اقتصادی کشور تغییر کند، مراکز تصمیم گیر اقتصادی باید متناسب با شرایط عمل کند. در جنگ اقتصادی هستیم اما در راهبرد و تاکتیک مانند شرایط عادی عمل می‌کنیم متأسفانه ساختار بودجه تغییر پیدا نمی‌کند، بانک‌ها بر محور قبل حرکت می‌کنند، تیم اقتصادی سیاست‌های کنشی خاصی ندارد با این وضعیت نمی‌توان انتظار معجزه داشت.

وی بیان کرد: بازار غیر رسمی ارز و کنترل سوداگران، دلالان و سفته بازان از بانک‌ها خلق پول می‌کنند و بانک مرکزی در مقابل آنها منفعلان عمل و تنها به صدور بخشنامه اتکا می‌کند. شاهد عدم مدیریت در بازار ارز هستیم و عده‌ای از خدا بی خبر در سایه عدم تعلق مسئولین قیمت ارز را بالا می‌برند. معیشت مردم بزرگترین کشور است و تحقق آن در گرو تغییر ساختار اقتصادی کشور است.

جوکار ادامه داد: جراحی اقتصادی در سایه تحول ساختاری بودجه و اقتصادی کشور باید رقم بخورد. چرا باید اقتصاد را به دلار گره بزنیم و پول ملی را ضعیف کنیم؟ کدام دستگاه متولی در کشور قرار است پاسخگوی مردم در افزایش غیر منطقی طلا، سکه، مسکن و خودرو باشد؟

نماینده مردم یزد در مجلس عنوان کرد: متأسفانه عدم کنترل نقدینگی و هدایت به سمت تولید و افزایش پایه پولی همچنان تورم و گرانی را رقم می‌زند، سیاست انقباضی پولی و عدم واگذاری تسهیلات توسط بانک‌ها پاسخ نداد و تنها بنگاه‌های اقتصادی را دچار مشکل کرد. به نظر بنده رئیس جمهور خودشان باید به میدان بیاید و مدیریت کند تا معضل جمع شود.

وی بیان کرد: در زمینه دستگاه متولی فضای مجازی به خصوص وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید پاسخگو باشد. در حوزه فضای مجازی چه کردند که امروز دشمنان انقلاب و مردم به راحتی در آن جولان می‌دهند و با سو استفاده از احساسات جوانان این مرز و بوم این گونه امنیت کشور را تهدید می‌کنند و فضای مناسب برای خرابکاری و اقدامات ضد امنیتی توسط عوامل تروریسم و جدای طلب را فراهم می‌کند.

جوکار مطرح کرد: چرا تکالیف قانونی این دستگاه‌ها جهت استقلال کشور، کاهش وابستگی، جلوگیری از دست‌اندازی بیگانگان در فضای مجازی و تأمین نیازهای عمومی مردم و ایجاد زیست بوم متناسب با فرهنگ اسلامی ایرانی اجرایی نشده این فضاها اینگونه رها شده‌اند.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در زمینه فرهنگ و آموزش چه کرده‌اند که در دانشگاه‌ها زشت‌ترین الفاظ توسط عده‌ای شعار داده می‌شود. در اغتشاشات خیابانی شاهد تعرض به مقدسات بودیم چادر از سر زن مسلمان کشیده شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 935863