gaana
13 بهمن 1401 - 16:38

استاد دانشگاه تهران: دشمن در برابر انقلاب اسلامی شکست خورده است

استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: دشمن در برابر انقلاب از نظر نظامی شکست خورده و وقتی استعمار شکست می خورد در واقع اهرم مبنایی خود را از دست می دهد و به همین دلیل به راه‌های دیگر مثل اهرم اقتصاد و اغتشاش روی می آورد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیر از، مصطفی ملکوتیان استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در میزگرد با موضوع راه کارهای استادان برای مقابله با اغتشاشات، ضمن تبریک ایام الله دهه فجر به تحلیل جنبه هایی از فتنه 1401 پرداخت و بیان کرد: این فتنه، فتنه اشراف علیه انقلاب بود که در چهار موضوع قابل بحث بود.

وی زمینه ها و علل، ماهیت، عوامل و نیروها، روش ها و نقشه ها و مراحل و روش های مقابله ای را در شمار این موضوعات چهارگانه ذکر کرد.

ملکوتیان همچنین با تصریح بر اینکه علیه انقلاب، انقلاب نمی شود بلکه ضد انـقلاب با حمایت دولت های بیگانه به مبارز علیه انقلاب دست می زند، گفت: دشمن در برابر انقلاب از نظر نظامی شکست خورده و وقتی استعمار شکست می خورد در واقع اهرم مبنایی خود را از دست می دهد و به همین دلیل به راه‌های دیگر مثل اهرم اقتصاد و اغتشاش روی می آورد.

وی، در زمینه علل این فتنه هم عنوان کرد: اغتشاشات امسال پروژه ای برنامه ریزی شده بر محور بیگانگان بود.دخالت های آشکار نظامی و پیاپی، تلاش رسانه ای عرب در راستای نگه داشتن تنور داغ اغتشاش، گذراندن دوره توسط برخی اغتشاگران در خارج از کشور و واریز پول به حساب آنها و ...از سوی بیگانگان در این اغتشاشات مشهود بود.

استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران همچنین از دست دادن ایران راهبردی، افزایش قدرت منطقه ای ایران، فروپاشی نظام دو قطبی، تضعیف غرب و پیشرفت علمی و فناوری ایران از دلایلی عنوان کرد که موجب شد تا بیگانگان تمام قد برای کنترل و مدیریت اغتشاشات ورود کنند. تصریح کرد: بخشی از سیطره غرب ناشی از رشد تکنولوژی است و این سیطره شکسته شد.

وی با طرح این پرسش که چرا غربی ها و آمریکایی ها دست از مخالفت با ایران و انقلاب اسلامی برنمیدارند و همیشه تحریم می‌کنند و برنامه های مبارز را پیش میگیرند و اعمال فشارها. این مسئله به 3 دلیل است اول ایران راهبردی؛ به نقشه که نگاه کنیم کشور ایران بین 3 قاره واقع شده و کشورمان دارای منابع عظیم گازی و نفتی است که اقتصاد جهان به آن نیازمند است.

ملکوتیان در بخش دیگری از سخنان خود با طرح این پرسش که چرا غربی ها و آمریکایی ها دست از مخالفت با ایران و انقلاب اسلامی برنمیدارند و همیشه تحریم اعمال کرده برنامه های مبارز را پیش گرفته اند؟ گفت: این مسئله به 3 دلیل است نخست؛ ایران راهبردی.اگر به نقشه که نگاه کنیم متوجه می شویم که ایران بین 3 قاره واقع شده و دارای منابع عظیم گازی و نفتی است و در واقع اقتصاد جهان به آن نیازمند است.

وی دومین علت را بازتاب‌های انقلاب اسلامی ذکر و بازتاب‌های منطقه‌ای و جهانی انقلاب اسلامی را سومین علتی عنوان کرد که به دنبال آن و افزایش قدرت منطقه‌ای و بین‌المللی ایران، فروپاشی نظام دوقطبی، تشکیل محور مقاومت در منطقه، الهام بخشی به حرکت‌های اسلامی، و تضعیف غرب حادث شد.

ملکوتیان که معتقد است پیشرفت‌های ایران، اهرم‌های جهانی نظام سلطه را از دستش خارج کرده، گفت: اگر در یک زمینه مشخص تکنولوژی به اوج قدرت برسیم بسیاری از کشورهای جهان دیگر به سمت غرب به آن تکنولوژی نخواهند رفت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان کرد: بخشی از سیطره جهانی غرب ناشی از رشد علم و فناوری است و اگر کشورهایی که به عدالت معتقدند وارد میدان شوند سیطره غرب آرام آرام شکسته می‌شود.

ملکوتیان همچنین به سوء کارکردهای دولت گذشته و تمرکزی که بربرجام بود اشاره و مدعی شد که این مهم موجب تا تعطیلی کشور و تحریم‌ها، رخنه شدن از طریق شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی و کوچک نمایی شد و نهایتا شاهد هدایت و تلاش‌های مجری شبکه‌های فارسی زبان همگی از یکجا و تاثیرگذاری آنها شدیم.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: اگر علل و اهداف واقعی و پشت پرده را بررسی کنیم، بدون شک خواهیم دید که آن‌ها با نظام مقدس انقلابی و اسلامی مخالف هستند اما این را هم می‌دانند که ناتوانند و امکان ضربه کاری ندارند.

وی ادامه داد: با توجه به تحولات منطقه‌ای و جهانی باید گفت که تضعیف محور مقاومت در منطقه (اغتشاش در عراق و لبنان در سالیان گذشته)، تضعیف محور مقاومت و ترس از آینده تحولات جهانی مثل نبرد اوکراین و پیمان شانگهای و ... در واقع سیگنال‌هایی هستند که در تحولات جهانی نقش آفرین هستند.

ملکوتیان به فراهم کردن شرایط برای امضای برجام دو و 3 با اعمال فشار هم اشاره و بیان کرد: آن‌ها می‌دانند که نظام جمهوری اسلامی توان کافی برای حفظ برای اقتدار خود دارد و مردم هم هر زمان لازم باشد به صحنه می‌آیند و با حضور خود توطئه را ناکام می‌گذارند.

استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران اضافه کرد: از نظر آنها با اغتشاشات شاید بتوانند دولت ایران را از دولت‌های دوست جدا کنند اما واقعیت این است که آنها از غتشاشات استفاده ابزاری و در ظاهر هم این اهداف را کتمان می‌کنند.

وی، به مبحث ماهیت و عوامل و نیروها در اغتشاشات اخیر هم اشاره و عنوان کرد: آنها در ابتدا راه‌اندازی نقشه‌ انقلاب‌های رنگین داشتتد اما به دلیل خلاء قدرت ایجاد شده بعد از فروپاشی اتحادیه شوری و بلوک شرق، کشور ما در انقلاب رنگی نبوده است.

ملکوتیان ادامه داد: با شکست روش فوق آنها دشمنان تلاش کردند که با ورود اسلحه اختلال نظامی ایجاد کنند اما با عدم همراهی مردم مواجه شدند و نهایتا طرح سوم آنها در بخش اعتصاب بازاریان شکل گرفت که مردم همراهی نکردند.

استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: با حضور مردم در صحنه و اعتماد به نفس ملی و وحدت عمومی و در واقع نقش رهبری معظم انقلاب در آگاه سازی جامعه بعنوان یک روش صریح، ماجرای اغتشاشات به انتها رسید.

انتهای پیام/424/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1015262