gaana
11 آذر 1401 - 12:50

مجلس در هفته گذشته|دستور قالیباف برای پیگیری افزایش حقوق سربازان تا تعیین تکلیف بیمه کارگران

جلسات علنی مجلس در این هفته در ۳ روز برگزار شد که روز سه‌شنبه به مدت ۲ ساعت با مسئولان قوه قضائیه جلسه غیر علنی داشتند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، جلسات علنی مجلس در این هفته در 3 روز برگزار شد که روز سه‌شنبه به مدت 2 ساعت با مسئولان قوه قضائیه جلسه غیر علنی داشتند.

 جلسه علنی روز یکشنبه (6 آذر ماه) به ریاست محمدباقر قالیباف رئیس قوه مقننه آغاز شد که رئیس مجلس  در نطق پیش از دستور خود با تبریک هفته بسیج،  این نهاد مردمی را ستون فقرات دفاع از انقلاب اسلامی دانست.

وی تاکید کرد: تنها راه برون رفت از مشکلات، نوسازی نظام حکمرانی مبتنی بر فرهنگ بسیجی است

رئیس مجلس در نطق پیش از دستور خود به روز مجلس نیز اشاره و و در عین حال تصریح کرد: تنها راه برون رفت کشور از مشکلات پیش رو مخصوصا در حوزه اقتصاد، نوسازی نظام حکمرانی با بازگشت به مردم و تاکید بر خداباوری به عنوان دو رکن اصلی فرهنگ بسیجی است که باید مورد توجه ما مسئولان قرار گیرد.

*تقدیر از خانواده شهدای امنیت

در ادامه جلسه وکلای‌ ملت به مناسبت هفته بسیج از خانواده شهدای امنیت تقدیر کردند.

*تمامی کارگران ساختمانی بیمه می‌شوند

رسیدگی به طرح اصلاح بیمه کارگران ساختمانی اولین دستورکار نمایندگان بود که بهارستان‌ نشینان در نهایت با 177 رأی موافق و تنها 7 رأی مخالف در مصوبه تأکید کردند که دستگاه‌های مسئول از جمله سازمان تأمین اجتماعی و کارفرمایان، ملزم به پوشش بیمه کارگران ساختمانی شوند.

*ارجاع طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول به مجمع تشخیص مصلحت نظام

نمایندگان مردم در خانه ملت در ادامه با اصلاح طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول جهت تأمین نظر شورای نگهبان موافقت کردند و با اصرار مجلس درباره برخی از مواد، این مواد به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد.

*موافقت مجلس با لایحه الحاق ایران به سازمان همکاری شانگهای

سپس نمایندگان مجلس با لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به سازمان همکاری شانگهای موافقت کردند.  

*اعلام وصول سوال از وزیر بهداشت

در ادامه 6 طرح و یک سئوال از بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت توسط محمد رشیدی عضو هیأت رئیسه مجلس اعلام وصول شد.

*نطق میان دستور نمایندگان|در اتفاقات اخیر برخی خواص مقهور صحنه آرایی دشمن شده و آتش بیار معرکه شدند

به گزارش تسنیم، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس، نمایندگان در نطق‌های میان دستور خود به نآرامی‌های اخیر، وضعیت بازنشستگان ، رتبه‌بندی معلمان شرایط استان زاهدان و... پرداختند.

*جلسه روز سه‌شنبه

روز سه‌شنبه نمایندگان میزبان رئیس دستگاه قضا و مسئولانی از این قوه بودند که این جلسه غیر علنی تا ساعت 10 و پانزده دقیقه به طول انجامید.

حجت الاسلام سلیمی با اشاره به نشست غیرعلنی صبح امروز مجلس که با حضور رئیس قوه قضائیه و برخی دیگر از مقامات دستگاه قضایی برگزار شد، گفت: امروز دومین نشست مشترک مجلس با مقامات دستگاه قضایی از زمان شروع به کار مجلس یازدهم بود.

وی افزود: در جلسه امروز تعدادی از نمایندگان ضمن تقدیر از عملکرد دستگاه قضایی در دوره تحولی، در رابطه با مباحثی و مطالبات اجتماعی که در حیطه وظایف قوه قضائیه است نکاتی را مطرح کردند.

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه در جلسه امروز رئیس کمیسیون‌های قضایی و شوراها و برخی دیگر از نمایندگان به نمایندگی از سایر وکلای ملت به ایراد نقطه نظرات خود پرداختند، اظهار داشت: نمایندگان با اشاره به ناآرامی‌ها و اغتشاشات اخیر در کشور تاکید داشتند که باید  ضمن رعایت تمامی ملاحظات قانونی اما با قاطعیت با افرادی که مرتکب قتل و جنایات  و بروز ناآرامی و ناامنی در کشور شدند، برخورد شود.

وکلای ملت در این جلسه در نطق‌های میان دستور خود به موضوع ناآرامی‌های اخیر اشاره کردند.

*تذکر شفاهی نمایندگان|انتقاد از افزایش قیمت ارز و طلا/ برخی وزارتخانه را مثل خانه خود اداره می‌کنند

بر اساس این گزارش، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه‌شنبه در تذکرات شفاهی خود خطاب به مسئولان دولتی موضوعات مختلفی از جمله افزایش حقوق پرستاران و افزایش قیمت ارز و طلا، موضوع اغتشاشات اخیر، موضوع اسقاط خودرو، و غیره پرداختند.

**جلسه روز چهارشنبه

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در ابتدای جلسه روز چهارشنبه در نطق میان دستور خود به مناسبت 10 آذر، روز مجلس و مصادف با سالروز شهادت آیت الله سید حسن مدرس در نطق پیش از دستور خود ضمن تشریح اقدامات بهارستان همچون تصویب قانون جهش تولید مسکن، قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار، رتبه‌بندی معلمان، از مجلس یازدهم گفت؛ همان مجلسی که با عنوان انقلابی و جهادی پای کارآمد و تا امروز نیز بر این قول ماند.

*تعیین سازوکار مجلس برای اسقاط خودرو

رسیدگی به لایحه مربوط به سازوکار اسقاط خودرو اولین دستورکار نمایندگان بود که بهارستان نشینان این لایحه را با اکثریت ارا به تصویب رساندند.

ماموریت رئیس مجلس به کمیسیون صنایع برای بررسی افزایش  آبونمان  تلفن ثابت

حجت الاسلام علیرضا سلیمی درباره افزایش تعرفه آبونمان گفت: مخابرات مبلغی را به عنوان آبونمان ثابت در قبض‌ها لحاظ کرده که خلاف قانون اساسی است در پی این تذکر رئیس مجلس شورای اسلامی به کمیسیون صنایع و معادن ماموریت داد تا موضوع را بررسی کند.

*قالیباف: تصویب بودجه بدون توجه به برنامه توسعه خلاف قانون است

در این جلسه پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره موضوع ارائه لایحه برنامه هفتم توسعه گفت: با اصرار مجلس بر ارائه برنامه هفتم توسعه، این برنامه از کیفیت لازم برخوردار نخواهد بود، اما رئیس قوه مقننه معتقد است، تصویب بودجه بدون توجه به برنامه توسعه خلاف قانون است.

*دستور قالیباف برای پیگیری افزایش حقوق سربازان توسط کمیسیون برنامه و بودجه

دهنوی در جلسه علنی امروز در تذکری گفت: مجلسی‌ها در جریان بررسی بودجه امسال حقوق سربازان را به 60 الی 90 درصد حقوق پایور افزایش دادند و اکنون که پایه حقوق‌ها افزایش پیدا کرده، باید متناسب با همان افزایش، حقوق سربازان نیز رشد کند اما سازمان برنامه و بودجه نسبت به افزایش حقوق سربازان اقدامی نمی‌کند.

عضو هیئت رئیسه بیان کرد:با توجه به پیگیری‌هایی که انجام دادم در حال حاضر سازمان برنامه و بودجه این موضوع را در هزینه‌ها لحاظ نکرده است، رئیس مجلس نیز در ادامه تاکید می‌کند که رئیس کمیسیون برنامه و بودجه باید این موضوع را پیگیری کند.

*تذکرات شفاهی

بر اساس این گزارش، وکلای‌ ملت در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی در تذکرات شفاهی خود به موضوعاتی همچون افزایش قیمت ارز و طلا و وضعیت تورم، وضعیت استخدامی و حقوق پرستاران ، همچنین شرایط استان‌های غربی و غیره اشاره کردند.

انتهای‌ پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 892842